Źródła Deep Web (w wyborze)

Na potrzeby tego poradnika stworzono listę źródeł Deep Web często stanowiących podstawę wyszukiwania dla specjalistów z dziedziny informatologii i bibliologii oraz dostarczających informacji najbardziej relewantnych i wszechstronnych. Źródła zostały podzielone ze względu na sposób dostępu do danych.

Źródła darmowe:

  • AMUR (Adam Mickiewicz University Repository - repozytorium instytucjonalne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – cyfrowe archiwum doktoratów, publikacji naukowych (czasopism, artykułów, materiałów konferencyjnych) oraz materiałów dydaktycznych powstałych na UAM, zrealizowane w ramach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Repozytorium AMUR jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. 
  • AnkaSearch – multiwyszukiwarka oraz narzędzie do wyszukiwania w zasobach Deep Web, które można pobrać na pulpit. AnkaSearch poza umożliwianiem wyszukiwania, pozwala na pobieranie wybranych stron oraz późniejsze zarządzanie nimi z poziomu pulpitu. Multiwyszukiwarka działa w oparciu o operatory logiczne Boole’a.
    • arXiv – elektroniczne archiwum naukowych preprintów. Gromadzi artykuły z następujących dziedzin: fizyki z astronomią, matematyki, informatyki, statystyki i biologii (quantitative biology) i matematyki finansowej. W dziale dotyczącym informatyki znajdują się również publikacje informatologiczne.
    • BASE (Bielefeld Academic Search Engine) – jedna z największych na świecie wyszukiwarek dokumentów naukowych wolno dostępnych w internecie (Open Access). Jej administracją zajmuje się Biblioteka Uniwersytecka w Bielefeldzie w Niemczech. BASE pobiera, normalizuje i indeksuje dane. Obecnie indeks zawiera 90 milionów dokumentów z ponad 4000 źródeł. Około 60% dokumentów to kompletne teksty wolno dostępne. BASE implementuje treści wchodzące w skład Deep Web, umożliwia dopasowanie wyników wyszukiwania poprzez opcje tj. autor, tytuł, słowo kluczowe, itp. oraz posiada przeglądarkę sortującą dokumenty według klasyfikacji dziesiętnej Deweya, ich typu, licencji oraz formy dostępu.
    • Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona (CBN) – polska biblioteka cyfrowa uruchomiona w październiku 2006 roku. Celem CBN jest przede wszystkim umożliwienie czytelnikom z kraju i całego świata kontaktu z książkami, czasopismami i innymi typami dokumentów, które składają się na obraz polskiej kultury, a które ze względu na ich wartość, unikatowość i często zły stan zachowania nie są udostępniane publicznie. CBN Polona składa się z kolekcji tematycznych. Kolekcja nie jest jedynie zbiorem publikacji elektronicznych na dany temat, jej integralną częścią jest wprowadzenie, charakterystyka danej kategorii zbiorów i omówienie najciekawszych pozycji.
    • Digital Academic Repository (UvA-DARE) – źródło zawierające artykuły, książki, rozdziały, rozprawy doktorskie i wykłady inauguracyjne przygotowane przez kadrę UvA. Repozytorium zawiera materiały pełnotekstowe również z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa.
    • Directory of Open Access Journals (DOAJ) – baza danych stworzona przez Lund University zawierająca spis międzynarodowych, recenzowanych czasopism naukowych do których dostęp jest darmowy. Baza zawiera linki do stron głównych czasopism, abstrakty lub pełne artykuły naukowe.
    • Eprints in Library and Information Science (E-LIS) – jest międzynarodowym, otwartym repozytorium, tworzonym w celu samodzielnego archiwizowania dokumentów elektronicznych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Obecnie znajduje się w nim około 14 000 tysięcy dokumentów, między innymi: artykułów, referatów konferencyjnych i innych preprintów i postprintów publikacji naukowych. W bazie znajdują się publikacje z całego świata i w różnych językach, w tym także z Polski.
    • Google Scholar – darmowa, specjalistyczna wyszukiwarka internetowa amerykańskiej firmy Google Inc. służąca do przeszukiwania bazy danych zawierającej różnorodne publikacje naukowe z wielu dziedzin wiedzy. Google Scholar zawiera w swej bazie głównie dostępne online artykuły naukowe udostępniane przez największe na świecie wydawnictwa i spełnia podobną rolę do innych darmowych serwisów tego typu: Scirus, CiteSeer i getCITED, a także dostępnych za opłatą Scopus i Web of Science.
    • OpenDOAR – autorytatywny katalog akademickich repozytoriów Open Access. OpenDOAR dostarcza zarówno pełnej listy repozytoriów, jak i umożliwia wyszukanie konkretnego repozytorium lub rodzaju danych w nim gromadzonych. OpenDOAR jest częścią SHERPA Services, w których skład wchodzą RoMEO i JULIET, podlegających pod Centre for Research Communcations (CRC).


    Źródła wymagające rejestracji/posiadania licencji (dostęp możliwy przez Bibliotekę Jagiellońską):

    • Academic Search Complete – najcenniejsza i najobszerniejsza na świecie baza pełnych tekstów naukowych z różnych dziedzin. Oprócz pełnych tekstów udostępnia indeksy i streszczenia z czasopism i publikacji, takich jak monografie, raporty, sprawozdania z konferencji, itd. W bazie zamieszczono materiały w formacie PDF, których zakres chronologiczny sięga roku 1887 roku.
    • Data Citation Index – źródło do wyszukiwania kompleksowych danych pochodzących z ponad 500 repozytoriów międzynarodowych. W DCI znajdują się publikacje z dziedzin tj. nauki społeczne, nauki humanistyczne, nauki przyrodnicze, nauki fizyczne.
    • ERIC - Educational Resource Information Center – zawiera ponad 1,3 miliona opisów bibliograficznych oraz linki do prawie 320 000 pełnotekstowych dokumentów z dziedziny szkolnictwa, edukacji i nauk społecznych. Główne dyscypliny to pedagogika, oświata, nauki społeczne, bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.
    • Information Science & Technology Abstracts (LISTA) – źródła zawiera opisy bibliograficzne (z abstraktami) artykułów z ponad 600 czasopism świata; także książki, raporty naukowe, materiały z konferencji. Podaje również około 5 000 profili autorów najczęściej indeksowanych w bazie. Zakres tematyczny: bibliotekoznawstwo, klasyfikacja, katalogowanie, bibliometria, wyszukiwanie informacji online, zarządzanie informacją.
    • Sage Premier – pakiet około 650 reprezentujących szeroką gamę dyscyplin naukowych czasopism. Umożliwia dostęp do pełnotekstowych artykułów od 1999 r.
    • SCOPUS – baza interdyscyplinarna, obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy poza naukami humanistycznymi: medycyna, nauki przyrodnicze, rolnictwo, nauki ścisłe, nauki o Ziemi, nauki społeczne, psychologia, nauki ekonomiczne. Do połowy lat 90-tych notowane są tylko opisy bibliograficzne artykułów, prace opublikowane od r. 1996 zaopatrzone są w abstrakty. Baza podaje literaturę załącznikową artykułów oraz ilość cytowań danego artykułu w bazie. Scopus odznacza się rozbudowanym systemem odsyłaczy i różnorodnymi możliwościami wyszukiwawczymi.
    • Social Sciences Citation Index with Abstracts 1956- – opisy bibliograficzne artykułów z ponad 1700 najważniejszych czasopism świata z 50 dyscyplin nauk społecznych (w rozumieniu zachodnim) oraz dodatkowo opisy artykułów zamieszczonych w 3300 wybranych czasopismach z zakresu nauk ścisłych i technologii, uwzględnianych w bazie "Science Citation Index with Abstracts" - a odnoszących się do nauk społecznych,. Podaje cytowaną w artykułach literaturę oraz abstrakty. Główne dycypliny: antropologia, archeologia, bibliotekoznawstwo, biznes i finanse, demografia, edukacja, ekonomia, ergonomia, geografia, historia, historia i filozofia nauki, informacja naukowa, filozofia, komunikacja społeczna, kryminologia, lingwistyka, prawo, psychiatria, psychologia, socjologia, stosunki międzynarodowe, środowisko, urbanistyka i in.
    • Wiley Online Library – źródło gromadzące i udostępniające światowe najobszerniejsze multidyscyplinarne kolekcje online z zakresu nauk o życiu, zdrowiu, nauk fizycznych, społecznych i humanistycznych. Wiley Online Library posiada dostęp do ponad 4 milionów artykułów z ponad 1 500 artykułów, 9 000 książek i setek protokołów badawczych oraz baz danych.
      Blogger Comment